The previous evening, the fourteenth version of the South African Film and Television Awards (SAFTAs) was held. Because of the national lockdown as of now set up in the midst of the coronavirus flare-up, the champs were declared on Twitter. This was the first run through the entertainment pageant occurred practically and was facilitated by entertainer and reality star, Dineo Ranaka. Among the champs were creation house Tshedza Pictures which left with an incredible 17 honors while the full length film Knuckle City brought home 6 successes.

One of the most foreseen entertainment pageants of the years, the SAFTAs are held in acknowledgment of the difficult work of on-screen characters and on-screen characters, TV moderators, executives, makers and other key individuals from the South African TV and film industry.

Tshedza Pictures, the creation house behind some of the nation’s most well known nearby arrangement including The River and Tsonga telenovela Giyani: Land of Blood, obviously secured the most honors of the night. The River, which scored a designation for an International Emmy a year ago, drove the remainder of the pack with 15 assignments across classes including coordinating, scriptwriting, unique music/score, altering, sound, cinematography and a few others.

Florence Masebe brought home “Best Actress in a Television Drama”, Bongile Mantsai won “Best Actor in a Feature Film” while Entle Bizana left with “Best Television Presenter” and Thembi Mtshali-Jones was regarded with the “Lifetime Achievement Award”. The honor for “Best Film” went to Fiela se Kind while Buddha in Africa won “Best Documentary Feature”.

Talking about the current year’s victors, CEO of the National Film and Video Foundation (NFVF), Makhosazana Khanyile, stated, “It is an extraordinarily mixed second to salute all the SAFTAs 14 champs while they couldn’t encounter a full festival of their difficult work.” Khanyile included that, “We thank the business for understanding and supporting the NFVF in the troublesome choices that must be made during this emergency, and the NFVF is completely dedicated to guaranteeing that the business gets as much help as it needs during a period where occupations are intensely affected.”

See the full list of winners below:

TV

TELENOVELA AND TV SOAP

Best Achievement in Directing – Telenovela

Ferry Jele, Catharine Cooke, Zolani Phakade & Johnny Barbuzano – The River

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela

Gwydion Beynon, Phathutshedzo Makwarela, Christa Biyela, Lebogang Mogashoa & Mamello Lebona – The River

Best Achievement In Original Music/Score – Telenovela

Philip Miller – Isibaya

Best Achievement in Editing – Telenovela

Bongi Malefo, Matodzi Nemungadi & Ula Oelsen – The River

Best Achievement in Sound – TV Soap/Telenovela

Ben Oelsen, Juli Vanden Berg & Tladi Steven Mabuya – The River

Best Achievement in Cinematography – Telenovela

Trevor Brown – The River

Best Achievement in Directing – TV Soap

Eric Mogale – Rhythm City

Best Achievement in Scriptwriting – TV Soap

Getroud met Rugby

Best Achievement in Wardrobe – TV Soap/Telenovela

Alice Mataboge – The River

Best Achievement inMake-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela

Bongi Mlotshwa – The River

Best Achievement in Art Direction – TV Soap/Telenovela

Beatrix van Zyl – Arendsvlei

Best Actress – Telenovela

Sindi Dlathu- The River

Best Actor – Telenovela

Roberto Kyle – Arendsvlei

Best Supporting Actress – Telenovela

Mary-Anne Barlow – The River

Best Supporting Actor – Telenovela

Loyiso MacDonald – The Queen

Best Actress – TV Soap

Denise Newman – Suidooster

Best Actor – TV Soap

Bongile Mantsai – Scandal!

Best Supporting Actress – TV Soap

Kgomotso Christopher – Scandal!

Best Supporting Actor – TV Soap

Mncedisi Shabangu- Rhythm City

Best TV Soap

Rhythm City

Best Telenovela

The River

Most Popular TV Soap/Telenovela

Imbewu

TV DRAMA

Best Achievement in Directing – TV Drama

Johnny Barbuzano & Rea Rangaka – The Republic

Best Achievement in Scriptwriting – TV Drama

Phathutshedzo Makwarela & Gwydion Beynon – The Republic

Best Achievement in Editing – TV Drama

Leon Visser – Spreeus

Best Achievement in Sound– TV Drama

Ben Oelsen & Juli Vanden Berg – The Republic

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama

Pierre-Henri Wicomb – Spreeus

Best Achievement in Art Direction – TV Drama

Christelle van Graan- Shadow

Best Achievement in Wardrobe – TV Drama

Heidi Riss, Monique Lamprecht & Nerine Pienaar – Ifalakhe

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – TV Drama

Ronwyn Jarrett – Ifalakhe

Best Achievement in Cinematography – TV Drama

Ntobeko Dlamini – The Republic

Best Actress – TV Drama

Florence Masebe- The Republic

Best Actor – TV Drama

Wiseman Mncube – eHostela

Best Supporting Actress – TV Drama

Brenda Ngxoli – iThemba

Best Supporting Actor TV Drama

Seputla Sebogodi – The Republic

Best TV Drama

The Republic – Tshedza Pictures

Best Natural History and Environmental Programme

STROOP – Journey into the rhino horn war

Natural History and Environmental Programme on Innovative Research

Cave Crocs of Gabon

Best Children’s Programme

Words and Numbers Series 9

Best Competition Reality Show

Ultimate Braai Master

Best Structured or Docu-reality Show

Living The Dream With Somizi Season 4

Best International Format Show

Celebrity Game Night S1

Best Factual & Educational Programme

Op Seer Se Spoor

Best Current Affairs Programme

Checkpoint – Work Hazards

Best Variety Show

Mooi

Best Youth Programme

MTV Shuga Down South 2

Best Entertainment Programme

Emo 30 Jaar In Musiek

Best Lifestyle Programme

Elders: Japan

Best Made for TV Movie

Droomman

Best TV Presenter

Entle Bizana – Hectic on 3

FILM

Best Achievement in Directing – Feature Film

Jahmil X.T. Qubeka – Knuckle City

Best Achievement in Scriptwriting – Feature Film

Brett Michael Innes – Fiela se Kind

Best Achievement in Cinematography – Feature Film

Willie Nel – Die Verhaal van Racheltjie de Beer

Best Achievement in Sound Design – Feature Film

Jim Petrak – Die Verhaal van Racheltjie de Beer

Best Achievement in Original Music/Score – Feature Film

Chris Letcher – Die Verhaal van Racheltjie de Beer

Best Achievement in Editing – Feature Film

Layla Swart – Knuckle City

Best Achievement inProduction Design – Feature Film

TK Khampepe & Justice Nhlapo – Knuckle City

Best Achievement in Costume Design – Feature Film

Trudi Mantzios – Back of the Moon

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling – Feature Film

Carol Babalwa Mtshiselwa – Knuckle City

Best Actress – Feature Film

Clementine Mosimane – Poppie Nongena

Best Actor – Feature Film

Bongile Mantsai – Knuckle City

Best Supporting Actress – Feature Film

Anna-Mart van der Merwe- Poppie Nongena

Best Supporting Actor – Feature Film

Patrick Ndlovu – Knuckle City

Best Feature Film

Fiela se Kind

Best Short Film

The Letter Reader

Best Student Film

Moya

Best Achievement in Directing – Documentary Feature

Nicole Schafer- Buddha in Africa

Best Achievement in Cinematography – Documentary

Sara Gouveia – The Sound of Masks

Best Achievement in Editing – Documentary

Michael Cross – The Fun’s Not Over – The James Phillips Story

Best Achievement in Sound– Documentary Feature

Catherine Meyburgh, Guy Steer & Mapula Lehong – Dying for Gold

Best Documentary Feature

Buddha in Africa

Lifetime Achiever Award

Thembi Mtshali-Jones

Youth Achiever Award

Thabo Welcome

Outstanding Person with Disability Contributor Award

Boitsheko Keabetswe

Malebo Matlhage

Outstanding Provincial Contributor Award

Luzuko Dilima

Emerging Filmmaker Award

Vusi Africa Sindane

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.